Silvestr – Ohňostroje ano nebo ne?

Jako každý rok, ani ten letošní se Silvestr neobejde bez řádných oslav a ohňostrojů. 

Ale kde se vlastně takový ohňostroj vzal a je vůbec k něčemu dobrý? Samotné ohňostroje mají již dávný původ. Jejich historie je spojena s historií střelného prachu, první zmínka je přiřazena Číně, zhruba na přelomu našeho letopočtu, kde se používá k lékařským účelům směs ledku a síry, tedy základní složení střelného prachu. Ovšem již za dynastie HAN (206-220 před naším letopočtem) sloužil k výrobě petard bambus, který se upravoval pražením. Takto upravený bambus dokázal vydávat velký hluk, který sloužil k zahánění zlých duchů.

Nyní ale ohňostroje jen těžko slouží k vyhánění zlých duchů, naopak životnímu prostředí ani zdaleka nepřispívají. Tvoří pouze škodlivé plyny a odpad, který ohrožuje nejen naše životní prostředí a nás, ale i samo sebou naše zvířecí kamarády. S jejich mnohem lépe vyvinutým čichem a sluchem je pro ně síla ohňostrojů pouze utrpením. Většina zvířat je tedy maximálně vyděšená. V roce 2011 se v Americe dokonce stala genocida ptáků, kteří byli světly, hlukem a výpary tak vystrašeni a omámeni, že začali při svém bohužel marném útěku a pro jejich zranitelnost, padat z nebe, což přineslo okamžitou smrt až pro přibližných pět tisíc ptáků. U zvířat se kvůli ohňostrojům projevuje tzv. slepá panika. Následkem slepé paniky dochází k vážným zraněním, doživotním traumatům a zvířata mohou fyzickým či psychickým následkům podlehnout. Psi a kočky se velmi lehce zaběhnou a ztratí se, mnoho z nich pak vlepším případě končí v útulcích a odchytových stanicích.

Zkusme se tedy vžít do jejich bezmocných rolí. Pro nás je sice tento večer ve znamení oslavy, pro zvířata je to ale pouze večer plný strachu a utrpení.

 Pokud jste tedy jejich zastáncem a plánujete je i vy, nutno podotknout, že ze zdravotního hlediska je doporučeno vybírat ohňostroje bílých barev. Podle výzkumů v sobě mají totiž mnohem méně škodlivých látek, než ty barevné. Nabízí se také prskavky, kterými nebudete vytvářet hluk a definitivně i méně odpadu, nebo lampiony, kterými dodáte tomuto večeru kouzelný nádech.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *