adorable blur breed close up

Nástrahy pro psy

Velmi často se stává, že na naše čtyřnohé miláčky čeká venku nemilé překvapení, které jim může těžce ublížit na zdraví, nebo dokonce způsobit jejich smrt. Jedná se o nebezpečné nástrahy ve formě jedu nebo návnad s ostrými příměsi. O důvodu, proč jsou někteří lidé schopni takové ohavnosti, jako je cílené ublížení na zdraví zvířat, můžeme jen polemizovat. Může jít o čirou zlomyslnost, nenávist chovanou ke psům nebo o jakýsi zvrhlý druh zábavy. Některým lidem stačí pouze to, že jim vadí štěkot sousedního psa nebo že majitelé po svých miláčcích nesbírají exkrementy na veřejných místech.

Jednou takovou návnadou může být i salám obsahující hřebíky. Je pravděpodobné, že takto ostré těleso poraní jícen, častěji však žaludek a střevo. Tím může dojít k perforaci (protržení) a následně k sepsi (otravě organismu). Je třeba si svého psa hlídat, zda někde něco nežere, může to mít totiž fatální následky. Jestliže zjistíte, že váš pejsek pozřel nějaký ostrý předmět, je zde možnost podat mu kysané zelí, které tyto předměty obalí, a ty pak snadněji projdou zažívacím traktem. Následně je vhodné chodit se psem na delší procházky, což napomáhá stimulaci trávicího pochodu střev.

Kromě hřebíků v uzeninách jsou i jiné smrtelní nástrahy, se kterými mohou psíci přijít do styku. Příkladem je krabofuran, což je nervová látka, která je v České republice zakázaná a legálně ji nelze sehnat. Bohužel, i přes to se vyskytují otravy způsobené touto látkou. Zapříčiňuje udušení za plného vědomí. Může způsobit smrt i u člověka. Není vhodné na tuto látku sahat, jelikož se dokáže vstřebat kůží.

V místě, kde bydlím (Žďár nad Sázavou), se stalo několik podobných případů. Naštěstí jsem se s touhle tragédií u našich psů nesetkala osobně, a to díky jak sociálním sítím jako je Facebook, tak i naší sousedce, která mě přišla osobně varovat poté, co její mazlíček podlehl na následky pozření nástrahy s ostrými příměsi. V těchto situacích je komunikace a sdílení velmi důležité.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *